Commission of Robert Carey as Lieutenant Colonel of Infantry

Reference: L/F/08/K/11

Date: July 30th 1866 - July 30th 1866

Commission of Robert Carey as Major General in the British Land Forces

Reference: L/F/08/K/12

Date: September 20th 1877 - September 20th 1877

Documents with translation confirming that part of the Turkish Army had been placed under the Queen of Great Britain and that the English officer Robert Carey has been given the rank of Kaimakama [?] by the Zellicht [?] Sheriff [no date]-according to his military record L/F/08/K/4 Carey was in Turkey and Crimea from March 1855 to August 1856]

Reference: L/F/08/K/4

Date: 1855 - 1856

Commission of Robert Carey as Major to the Fortieth Regiment of Foot

Reference: L/F/08/K/6

Date: June 8th 1862 - June 8th 1862

Commission of Robert Carey as Captain to the Fortieth Regiment of Foot with a signature of Queen Victoria

Reference: L/F/08/K/7

Date: May 10th 1848 - May 10th 1848

Commission of Robert Carey as Deputy Adjutant General to the British Troops in New Zealand

Reference: L/F/08/K/8

Date: October 2nd 1963 - October 2nd 1963

Commission of Robert Carey as Colonel

Reference: L/F/08/K/9

Date: February 25th 1964 - February 25th 1964

Jersey Militia Commissions and British Army Warrants

Reference: L/F/08/M1

Date: 1784 - 1915

Commission appointing Philip Laurens to the rank of Ensign in the St Laurens Battalion commanded by Colonel George Benest belonging to the South Regiment of Militia whereof John Thomas Durell is Colonel. Signed by Moyse Corbet, Lieutenant Governor.

Reference: L/F/08/M1/1

Date: May 14th 1784 - May 14th 1784

Commission appointing William Le Breton to the rank of Captain in the Fourth or St Helier's Regiment of the Militia of the Island, whereof William Patriarche is Colonel. Signed by George Don, Lieutenant General of His Majesty's Forces, Colonel of the Ninety Sixth Regiment of Foot, Lieutenant Governor and Commander in Chief of the Island of Jersey.

Reference: L/F/08/M1/2

Date: March 6th 1809 - March 6th 1809

Commission appointing John Hammond to the rank of Second Lieutenant in the Third or East Regiment of the Militia of the Island, whereof John de Veulle is Colonel. Signed by Major General Hugh Mackay Gordon, Colonel of the Sixteenth Regiment of Foot, Lieutenant-Governor of the Island of Jersey and Commander-in-Chief of the Island of Jersey.

Reference: L/F/08/M1/3

Date: January 12th 1819 - January 12th 1819

Commission appointing Arthur P Blampied to the rank of Sub-Lieutenant in the St Lawence Battalion of the Fouth or South Regiment of the Royal Militia of Jersey, whereof Gervaise Le Gros is Lieutenant Colonel. Signed by Lieutenant General Philip Melmoth Nelson Guy, Lieutenant Governor of the Island of Jersey and Commander-in-Chief of the Forces.

Reference: L/F/08/M1/4

Date: July 19th 1873 - July 19th 1873

Commission appointing Captain Walter Bertram Godfray to the rank of Major in the Royal Militia of Jersey, whereof the Lieutenant Governor is Commander in Chief. Signed by Major General William Sherbrooke Ramsay Norcott, Knight Commander of the Most Honourable Order of the Bath, Lieutenant Governor.

Reference: L/F/08/M1/5

Date: June 2nd 1877 - June 2nd 1877

Commission appointing Surgeon 2nd Lieutenant A C Stamberg to the rank of Surgeon Captain in the 2nd or East Regiment of the Royal Militia of Jersey, whereof Lieutenant Colonel E E Nicolle is Commanding Officer. Signed by Major General H R Abadie, Lieutenant-Governor of the Island of Jersey and Commander-in-Chief of the Forces in said Island.

Reference: L/F/08/M1/6

Date: February 21st 1903 - February 21st 1903

Commission appointing Thomas Louis de Faye to the rank of Captain in the Third or South Battalion of the Royal Jersey Light Infantry. Signed by J S Ewart by His Majesty's Command.

Reference: L/F/08/M1/7

Date: May 29th 1913 - May 29th 1913

Warrant appointing John Dournald Le Breton to the rank of Company Sergeant Major in the 7th (Service) Battalion, Royal Irish Rifles from 8 February 1915. Signed by Henry Sclater for the Right Honourable the Secretary of State for War.

Reference: L/F/08/M1/8

Date: June 23rd 1915 - June 23rd 1915

Certificate of distinction for gallantry and services to Jersey awarded to Corporal Frank Thomas Drouin of the 7th Battalion, Royal Irish Rifles. Signed by J E Pinel, Mayor of St Helier.

Reference: L/F/08/M2/1

Date: March 3rd 1918 - March 3rd 1918

Certificate of distinction for gallantry and services to Jersey awarded to Private Arthur Godfray de Rue of the 9th Battalion, Yorkshire Regiment. Signed by J E Pinel, Mayor of St Helier. Includes a photograph of Private de Rue.

Reference: L/F/08/M2/2

Date: November 17th 1918 - November 17th 1918

Commissions

Reference: L/F/77/A

Search query time: 0.671899 seconds • Page build time: 0.02025674978892 seconds